Opskrba u kriznim situacijama
Da li nam je zaista najvažnije da imamo dovoljno – WC papira?!
Na početku pandemije i “zaključavanja” koje je usljedilo našim je ljudima najvažnije bilo da nabave velike količine – WC papira. Iako je dobro da u kriznim situacijama postoje zalihe hrane i pića za tjedan dana, mahnita kupovina “špeceraja” za sljedećih godinu dana, u situaciji normalne opskrbe dućana, potpuno je iracionalna. Takva panika može donijeti do umjetne nestašice koja onda stvara dodatnu psihozu i stvarne probleme u opskrbi stanovništva, jer se police u trgovinama ne stignu puniti, pa se čini da nema osnovnih namirnica.
Ista neinformiranost pojavila se prilikom prvih prijetnji nuklearnim ratom. Tada su ljudi pohrlili u apoteke i tražili tablete kalijevog jodida koji se izdaje isključivo na recept i to u strogo određenim situacijama izloženosti radijaciji (količina, vrijeme izloženosti, godine i kilaža pacijenta, itd.) i samo u organizaciji nadležnih službi. Nepropisno korištenje ovog, kao i mnogih drugih lijekova, može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, pa i smrti. Zato prije svih postupaka dobro razmislite i najvažnije – informirajte se iz pouzdanih izvora.
Savjeti:
- Pratite vijesti iz pouzdanih izvora.
- Ne pretjerujte s kupovinom i ne budite brzopleti.
- Prije uzimanja lijekova savjetujte se s liječnikom.
Postoje brojne upute i brošure Civilne zaštite (možete ih pronaći OVDJE), no dobar je i primjer njemačkog saveznog ureda za Civilnu zaštitu koji je svojim građanima dao osnovne upute za pripremu namirnica za izvanredne situacije:
- Voda je najvažnija (računajte 2 litre vode po osobi dnevno).
- Ne eksperimentirajte u nabavci i kupujte proizvode na koje ste navikli i obratite pažnju na rok trajanja, namirnice čuvajte na hladnom, suhom i tamnom mjestu, provjerite nepropusnost ambalaže i trošite najprije “najstarije” u zalihi.
- Računajte na mogućnost nestanka struje, pa djelom koristite hranu koja ne treba zamrzavanje i moguće ju je pripremiti za jelo na priručnim kuhalima za kampiranje ili bez kuhanja.
- Kada radite zalihe, ne zaboravite i na posebne vrste hrane ako je koristite (za dijabetičare, malu djecu, osobe s alergijama, vegetarijance i sl.), a vodite računa i o kućnim ljubimcima ako ih imate.
Među njemačkim savjetima za opskrbu stanovništva izrađena je i procjena vrste i količine hrane potrebne za jednu odraslu osobu (2200 kCal) za 10 dana:
- 20 litara vode (uključujući mineralnu ili vodu iz slavine, čaj i voćne sokove)
- 3,5 kg žitarica, proizvoda od žitarica, kruha, krumpira, tjestenine i riže
- 2,5 kg voća (u limenkama ili staklenkama) i orašastih plodova
- 4 kg mahunarki i povrća (u limenkama ili staklenkama)
- 2,6 kg mlijeka i mliječnih proizvoda
- 1,5 kg ribe, mesa i jaja ili cijela jaja u prahu
- 0,4 kg masti i ulja
- ostale namirnice poput šećera, meda, čokolade, brašna, instant juha, tvrdih kolačića i sl.
(Foto: Freepik)